Založ si blog

Nepoužívajte krízu, ako zámienku k oslabeniu práv zamestnancov. . . . . . Juan Somavía

 

Toto som našiel na stránkach EP ……..

Moje vyjadrenie je na samom konci……………..

 

 

Šéf ILO Juan Somavía odkazuje: „Nepoužívajte krízu, ako zámienku k oslabeniu práv zamestnancov“

 

 

 

Nevyvážený hospodársky rast,  zvýšil nerovnosti na celom svete a finančná kríza, k tomuto trendu, len prispela, tvrdí generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce (ILO) Juan Somavía, ktorý sa nedávno stretol s lídrami politických skupín v Európskom parlamente v Štrasburgu. Verí, že nastal čas „dať opraty do rúk“ reálnej ekonomike a zamerať sa na vytváranie dôstojných pracovných podmienok pre zamestnancov. Prečítajte si viac v našom rozhovore.

 

V správe „Nová éra sociálnej spravodlivosti“ píšete, že „neefektívne modely rastu“ sa na celom svete zvýšili“. Čo presne, ste tým mali na mysli?

 

Od druhej svetovej vojny a až do 80. a 90.-tych rokov sa v Európe podarilo skĺbiť vysoký rast a produktivitu s férovým prístupom a dobrými platmi. Takže to nie je nemožné. Musíme sa vrátiť ku koreňom európskych hodnôt a stanoviť spravodlivosť, ako hlavný cieľ. Hospodárske politiky, ktoré sa zaoberajú fiškálnou konsolidáciou, by mali byť spoločensky zodpovedné.

 

 

To, čo by chceli ľudia vidieť, je dôstojná práca a kvalitné pracovné miesta. Kvalita práce v mnohých ohľadoch určuje kvalitu spoločnosti.

 

 

ILO: Medzinárodná organizácia práce

Agentúra OSN založená v roku 1919

zameriava sa na podporu práv na pracovisku, podporu dôstojných pracovných príležitostí, zlepšenie sociálnej ochrany a posilnenie dialógu pri riešení otázok súvisiacich s prácou

181 členských štátov po celom svete

V roku 1969 získala Medzinárodná organizácia práce Nobelovu cenu za mier.

Generálny tajomník: Juan Somavia od roku 1998

 

 

 

Čo teda podľa Vás charakterizuje dôstojnú prácu?

 

 

Dôstojná práca má niekoľko základov. Prvým z nich je dodržiavanie medzinárodných pracovných noriem. Nepoužívajte krízu, ako zámienku,

 

k oslabeniu práv zamestnancov. Druhým prvkom je sociálny dialóg. Je ľahšie riešiť problémy, keď ich spoločne riešia zamestnávatelia a zamestnanci.

 

 

Tretím prvkom je sociálna ochrana. Osem z desiatich ľudí na svete nemá prístup k sociálnemu zabezpečeniu, ale mnohé rozvojové krajiny sa v tomto smere hýbu, vrátane Indie, Číny, Brazílie, Mexika a Čile. Musíte zabrániť ľuďom pred pádom do chudoby tým, že ich chránite a posilňujete. Musíme dať reálnej ekonomike „do rúk opraty“ globálnej ekonomiky. Finančná ekonomika, by mala slúžiť reálnej ekonomike.

 

 

Aký vplyv má finančná kríza na pracovné podmienky a sociálne politiky?

 

 

Finančná kríza sa stala hospodárskou krízou a hospodárska kríza zase krízou sociálnou. Tá spočíva v strate pracovných miest, raste chudoby a pokračujúcom raste nerovnosti. V súčasnej dobe máme 200 miliónov nezamestnaných. Navyše, existuje tendencia používať krízu, ako zámienku na obmedzenie práv zamestnancov.

 

 

Myslím, že je veľmi dôležité trvať na základných hodnotách EÚ, ako ľudské práva, právo na prácu a ochranu jednotlivca. Sociálne trhové hospodárstvo je o vytvorení služieb pre rozvoj ľudí, a tým aj väčšieho blahobytu. Toto prepojenie sa stratilo v neefektívnych modeloch rastu, ktoré nevytvárajú dostatok pracovných miest a navyše vytvárajú príliš veľa nerovností.

 

 

Tieto veci možno zmeniť, ale na to, aby sme sa pohli vpred, potrebujeme politickú vôľu. Verím, že je európskym záujmom prepojiť sa s ľuďmi, ktorí sa stali nezaujatí a vzdialené od (politického) zriadenia.

 

 

Ako môže Európsky parlament prispieť k tomuto procesu?

 

 

Mám obrovský rešpekt pred Európskym parlamentom a podporou, ktorú mi poskytol vo veľmi dôležitých oblastiach po celom svete, ako je sociálny rozmer globalizácie, globálne pracovné zmluvy a zákony sociálneho zabezpečenia. To, čo svet dnes potrebuje, sú silné systémy vedené parlamentmi a občianskou spoločnosťou.

 

 

V mnohých politických systémoch, je kríza považovaná za otázku víťazstva, alebo prehry v budúcich voľbách. Krajiny by mali namiesto toho zísť a dohodnúť sa na najlepšom spôsobe, ako sa pohnúť dopredu. Táto schopnosť, sústrediť sa na spoločné záujmy je vlastná Európskemu parlamentu. Európsky parlament má preto pred sebou veľkú a náročnú úlohu, ktorá by mala viesť k ujatiu sa vedenia a opätovného prepojenia politických systémov s ľuďmi.

 

Preklad má medzery, ale podstata je jasná……….

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

 

 

Toto je moje vyjadrenie, veľmi vela z napísaného sa nás týka,

pretože občan,  zamestnanec, boli v súčasnej politike vyňatí,

a potrební len pri voľbách, ako to jedna pani napísala, sme len

čísla , ale čísla potrebné, pri voľbách, a potom nezáujem o nás….

 

Odporúčam prečítať pánom politikom, aby sa začali už konečne

zaoberať reálnymi platmi, ktoré nie sú vypočtom priemeru

7 až 12 tisícového platu, ale toho platu, s ktorým sa bežne stretáme,

350 – 450 € , ktorý má väčšina Slovákov a je s ním z neznámych dôvodov spokojná……

 

 

 

Pred  novými predčasnými voľbami sa budem kandidátov pýtať, ako toto chcú zmeniť,

ako chcú pomôcť tejto krajine, nie svojej peňaženke, ako to bolo doteraz,

budem sa ich pýtať, prečo v minulosti podporovali rozkrádanie štátneho majetku  ä

a keď to urobí každý z nás, možno dosiahneme kontrolu nad nimi,

lebo voliči by mali byť páni a nie zvolení, tí sú len naši platení zástupcovia z našich daní…..

Toto čo sme zvolili, naposledy, vidieť tam arogantnú ruku sas, nemá obdoby…….

 

A čo sa stalo, množia sa články o Kiskových podvodoch. . . .

29.05.2018

Kisku dobehli státisícové špekulácie s daňami,,,,, Prezident Andrej Kiska sa svojím konaním spätne priznal k daňovým špekuláciám v státisícoch eur. Ide o možné podvody na daniach, ktoré siahajú až do roka 2013. Kiskova firma KTAG začala až vlani na jeseň po medializácii podozrení súvisiacich s financovaním prezidentskej kampane narýchlo opravovať [...]

Ja sa pýtam, dokiaľ sa bude bliakať v Bratislave na námestiach ?

17.04.2018

Ľudia už ozaj nemáte súdnosť a uveríte všetkému ? Arogantnému Sulíkovi, pani Nicholsonovej ktorá by mala vysvetliť svoje vzdelanie pán Matovič by mal dokladovať svoje psychické zdravie a jeho daňovú minulosť, pán Kiska svoje prešľapy v daňovych záležitostiach jeho firiem, jeho kúpa pozemkov, a v neposlednom rade svojich úžerníckých firmách , ktoré v [...]

Nezabudlo sa na niečo, na Hirošimu, Nagasaki. . ? ? ? ? ?

06.08.2017

Najväčšia tragédia ľudstva spôsobená vojenskou politikou USA v Japonsku, sa má uberať do zabudnutia? Státisíce mŕtvych, zmrzačených ľudí, toto je neodpustitelné, toto sa nedá odpustiť jednou omluvou,……Hlavne pri dnešnej agresívnej politike, ktorú vedie USA po celom svete………

NATO, USA, cvičenie

ONLINE: Šéf armády USA: Vyhnanie Rusov z Ukrajiny v tomto roku nie je pravdepodobné

01.04.2023 06:00

Nehovorím, že sa to nedá, ale je to veľmi náročná úloha, povedal šéf armády USA generál Mark Milley.

charkov

List z Charkova: Keď ťa už ani raketa v noci nezobudí

01.04.2023 06:00

V 401. deň vojny sa dá vyspať do ružova aj bez alkoholu a štupľov do uší.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Kaliňák sa už nevyhne súdu, Fica pristihli pri lži, napriek tomu Smer rastie. Sú tri hlavné dôvody prečo

01.04.2023 06:00

Matovič konečne stráca moc, ale Fico je na koni, hoci sa činí aj polícia so špeciálnou prokuratúrou. Všetko do seba žiaľ zapadá. Ako? Viac v politickom prehľade týždňa Počúvajte Pravdu s komentátorom Mariánom Repom.

Tornádo v meste Little Rock v americkom Arkansase

Mestom Little Rock sa prehnalo tornádo, zranilo stovky ľudí

01.04.2023 00:54

Hlavným mestom amerického štátu Arkansas Little Rock na juhu USA sa v piatok prehnalo ničivé tornádo.