Založ si blog

Nepoužívajte krízu, ako zámienku k oslabeniu práv zamestnancov. . . . . . Juan Somavía

 

Toto som našiel na stránkach EP ……..

Moje vyjadrenie je na samom konci……………..

 

 

Šéf ILO Juan Somavía odkazuje: „Nepoužívajte krízu, ako zámienku k oslabeniu práv zamestnancov“

 

 

 

Nevyvážený hospodársky rast,  zvýšil nerovnosti na celom svete a finančná kríza, k tomuto trendu, len prispela, tvrdí generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce (ILO) Juan Somavía, ktorý sa nedávno stretol s lídrami politických skupín v Európskom parlamente v Štrasburgu. Verí, že nastal čas „dať opraty do rúk“ reálnej ekonomike a zamerať sa na vytváranie dôstojných pracovných podmienok pre zamestnancov. Prečítajte si viac v našom rozhovore.

 

V správe „Nová éra sociálnej spravodlivosti“ píšete, že „neefektívne modely rastu“ sa na celom svete zvýšili“. Čo presne, ste tým mali na mysli?

 

Od druhej svetovej vojny a až do 80. a 90.-tych rokov sa v Európe podarilo skĺbiť vysoký rast a produktivitu s férovým prístupom a dobrými platmi. Takže to nie je nemožné. Musíme sa vrátiť ku koreňom európskych hodnôt a stanoviť spravodlivosť, ako hlavný cieľ. Hospodárske politiky, ktoré sa zaoberajú fiškálnou konsolidáciou, by mali byť spoločensky zodpovedné.

 

 

To, čo by chceli ľudia vidieť, je dôstojná práca a kvalitné pracovné miesta. Kvalita práce v mnohých ohľadoch určuje kvalitu spoločnosti.

 

 

ILO: Medzinárodná organizácia práce

Agentúra OSN založená v roku 1919

zameriava sa na podporu práv na pracovisku, podporu dôstojných pracovných príležitostí, zlepšenie sociálnej ochrany a posilnenie dialógu pri riešení otázok súvisiacich s prácou

181 členských štátov po celom svete

V roku 1969 získala Medzinárodná organizácia práce Nobelovu cenu za mier.

Generálny tajomník: Juan Somavia od roku 1998

 

 

 

Čo teda podľa Vás charakterizuje dôstojnú prácu?

 

 

Dôstojná práca má niekoľko základov. Prvým z nich je dodržiavanie medzinárodných pracovných noriem. Nepoužívajte krízu, ako zámienku,

 

k oslabeniu práv zamestnancov. Druhým prvkom je sociálny dialóg. Je ľahšie riešiť problémy, keď ich spoločne riešia zamestnávatelia a zamestnanci.

 

 

Tretím prvkom je sociálna ochrana. Osem z desiatich ľudí na svete nemá prístup k sociálnemu zabezpečeniu, ale mnohé rozvojové krajiny sa v tomto smere hýbu, vrátane Indie, Číny, Brazílie, Mexika a Čile. Musíte zabrániť ľuďom pred pádom do chudoby tým, že ich chránite a posilňujete. Musíme dať reálnej ekonomike „do rúk opraty“ globálnej ekonomiky. Finančná ekonomika, by mala slúžiť reálnej ekonomike.

 

 

Aký vplyv má finančná kríza na pracovné podmienky a sociálne politiky?

 

 

Finančná kríza sa stala hospodárskou krízou a hospodárska kríza zase krízou sociálnou. Tá spočíva v strate pracovných miest, raste chudoby a pokračujúcom raste nerovnosti. V súčasnej dobe máme 200 miliónov nezamestnaných. Navyše, existuje tendencia používať krízu, ako zámienku na obmedzenie práv zamestnancov.

 

 

Myslím, že je veľmi dôležité trvať na základných hodnotách EÚ, ako ľudské práva, právo na prácu a ochranu jednotlivca. Sociálne trhové hospodárstvo je o vytvorení služieb pre rozvoj ľudí, a tým aj väčšieho blahobytu. Toto prepojenie sa stratilo v neefektívnych modeloch rastu, ktoré nevytvárajú dostatok pracovných miest a navyše vytvárajú príliš veľa nerovností.

 

 

Tieto veci možno zmeniť, ale na to, aby sme sa pohli vpred, potrebujeme politickú vôľu. Verím, že je európskym záujmom prepojiť sa s ľuďmi, ktorí sa stali nezaujatí a vzdialené od (politického) zriadenia.

 

 

Ako môže Európsky parlament prispieť k tomuto procesu?

 

 

Mám obrovský rešpekt pred Európskym parlamentom a podporou, ktorú mi poskytol vo veľmi dôležitých oblastiach po celom svete, ako je sociálny rozmer globalizácie, globálne pracovné zmluvy a zákony sociálneho zabezpečenia. To, čo svet dnes potrebuje, sú silné systémy vedené parlamentmi a občianskou spoločnosťou.

 

 

V mnohých politických systémoch, je kríza považovaná za otázku víťazstva, alebo prehry v budúcich voľbách. Krajiny by mali namiesto toho zísť a dohodnúť sa na najlepšom spôsobe, ako sa pohnúť dopredu. Táto schopnosť, sústrediť sa na spoločné záujmy je vlastná Európskemu parlamentu. Európsky parlament má preto pred sebou veľkú a náročnú úlohu, ktorá by mala viesť k ujatiu sa vedenia a opätovného prepojenia politických systémov s ľuďmi.

 

Preklad má medzery, ale podstata je jasná……….

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

 

 

Toto je moje vyjadrenie, veľmi vela z napísaného sa nás týka,

pretože občan,  zamestnanec, boli v súčasnej politike vyňatí,

a potrební len pri voľbách, ako to jedna pani napísala, sme len

čísla , ale čísla potrebné, pri voľbách, a potom nezáujem o nás….

 

Odporúčam prečítať pánom politikom, aby sa začali už konečne

zaoberať reálnymi platmi, ktoré nie sú vypočtom priemeru

7 až 12 tisícového platu, ale toho platu, s ktorým sa bežne stretáme,

350 – 450 € , ktorý má väčšina Slovákov a je s ním z neznámych dôvodov spokojná……

 

 

 

Pred  novými predčasnými voľbami sa budem kandidátov pýtať, ako toto chcú zmeniť,

ako chcú pomôcť tejto krajine, nie svojej peňaženke, ako to bolo doteraz,

budem sa ich pýtať, prečo v minulosti podporovali rozkrádanie štátneho majetku  ä

a keď to urobí každý z nás, možno dosiahneme kontrolu nad nimi,

lebo voliči by mali byť páni a nie zvolení, tí sú len naši platení zástupcovia z našich daní…..

Toto čo sme zvolili, naposledy, vidieť tam arogantnú ruku sas, nemá obdoby…….

 

Nezabudlo sa na niečo, na Hirošimu, Nagasaki. . ? ? ? ? ?

06.08.2017

Najväčšia tragédia ľudstva spôsobená vojenskou politikou USA v Japonsku, sa má uberať do zabudnutia? Státisíce mŕtvych, zmrzačených ľudí, toto je neodpustitelné, toto sa nedá odpustiť viac »

Matovič zostáva v politike, hoci avizoval odchod, ak Smer bude vo vláde. . . . . . .

05.04.2016

A prečo, tak som sa tešil, narobil v politike a zaviedol nenávisť, aroganciu, neznášanlivosť, zákernosť, poškodil svojich :spojencov: pred voľbami urobil kampaň, ktorá poškodila pravicové viac »

Po voľbách. .

12.03.2016

Občan volil, ako volil, rozdal facky mnohým najviac KDH, ale nešetril ani SMER SD, SIEŤ, naopak pochválil SNS, podla mňa právom, nahneval voľbou strany Naše slovensko, volič na Slovensku mal viac »

Italy Politics

Aj Taliani majú svojho Roberta Fica. Bude šéfovať poslaneckej snemovni

24.03.2018 17:42

Roberto Fico je z Hnutia piatich hviezd, ktoré z parlamentných volieb vzišlo ako najsilnejší subjekt.

Donald Trump, USA, prezident

Hrozí medzinárodný ekonomický konflikt, obávajú sa firmy

24.03.2018 16:37

V súvislosti s ohlásenými americkými sankčnými clami na čínske výrobky varujú nemecké hospodárske združenia pred ekonomickým konfliktom.

TK, most hid, Bugar,

Bugár: Ospravedlňujem sa za všetko, čím si ľudia za tento mesiac museli prejsť

24.03.2018 16:13

Na margo novej vlády Petra Pellegriniho Bugár poznamenal, že pravdepodobne sa nikdy nenájde taká, ktorá by bola ideálna pre sto percent ľudí požadujúcich zmenu.

remisova

Remišová: Mala by vzniknúť rada pre výber šéfa polície

24.03.2018 15:52

Nový minister vnútra Tomáš Drucker musí podľa nej čo najrýchlejšie zmeniť personálne obsadenie polície a očistiť políciu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 228
Celková čítanosť: 417958x
Priemerná čítanosť článkov: 1833x

Autor blogu

Kategórie